Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Proteus probleme

• Please log in to reply
58 replies to this topic

#46 OFFLINE   dan_b11

dan_b11

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 14 February 2017 - 07:13 AM

Intrebare:

Stiti vreo metoda prin care sa pot deschide un proiect facut in proteus 8.1 cu proteus 7.6?

Multumesc

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#47 OFFLINE   nickrvl

nickrvl

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,415 posts

Posted 14 February 2017 - 10:24 AM

Asta nu am incercat dar nu cred ca se poate, invers da.

Edited by nickrvl, 14 February 2017 - 10:25 AM.

#48 OFFLINE   dan_b11

dan_b11

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 16 February 2017 - 09:49 AM

Am instalat proteus 8.3 si am rezolvat problema(cel putin deocamdata asa pare) binecunoscuta cu 8.1 care se inchide aleator si nu mai poti salva(asta era durerea mea si am incercat si cu 7.6 dar nu puteam deschide proiecte din 8.1)...

#49 OFFLINE   nickrvl

nickrvl

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,415 posts

Posted 17 February 2017 - 12:20 PM

Si 8.4 se comporta bine.

#50 OFFLINE   bobinatorul

bobinatorul

Coffee Service

• Membri
  • PipPip
  • 230 posts

Posted 17 February 2017 - 06:18 PM

Si 8.5 se comporta foarte bine are insa probleme cu gerberele sau cel putin la mine(cu flatcam).Ce ar mai fi un plus este ca poti face trasee curbate.

#51 OFFLINE   nickrvl

nickrvl

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,415 posts

Posted 18 February 2017 - 10:36 AM

Cu 8.4 nu am mai incercat insa se rezolvase cumva problema de la 7.... dar personal nu ma multumit pe deplin FlatCam si astfel folosesc exclusiv Aspire pentru cablaje.

In cea ce priveste Aspire nu am gasit/descoperit o metoda de transfer "vectorial" din Proteus cea ce ar fi fost "perfect" si astfel transferul il fac cu fisier .bmp, e totusi bine si asa, metoda are destula precizie.

Dar personal marele atu pentru varianta 8 este lucrul cu fisere 3D, pot sa export fizic PCB-ul astfel il pot pozitiona/incerca intr-o carcasa de exemplu prin intermediu unui program 3D, Solidworks in cazul meu....

Attached File  Clipboard01.jpg   80.04KB   0 downloads

Edited by nickrvl, 18 February 2017 - 10:42 AM.

#52 OFFLINE   bobinatorul

bobinatorul

Coffee Service

• Membri
  • PipPip
  • 230 posts

Posted 19 February 2017 - 09:20 AM

Ce ai in poza nu prea pare a fi exportat din proteus sau cel putin nu cu componente atat de detaliate.Asta daca nu cumva ai avut atat de multa rabdare sa le creezi/editezi.

#53 OFFLINE   mars01

mars01

Haihui

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,070 posts

Posted 19 February 2017 - 02:27 PM

@bobinatorul, te poti folosi cu usurinta de modele 3D create de altii: https://grabcad.com/

#54 OFFLINE   nickrvl

nickrvl

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,415 posts

Posted 19 February 2017 - 09:09 PM

Ce ai in poza nu prea pare a fi exportat din proteus sau cel putin nu cu componente atat de detaliate.Asta daca nu cumva ai avut atat de multa rabdare sa le creezi/editezi.

Acum Proteus accepta si fisiere STEP cea ce e iarasi un pas inainte ,pana acum accepta doar 3DS. Acest traf (se vede si in poza de mai inainte) e facut in doi timpi si trei miscari in Solidworks dar cum spunea colegul se pot folosi capsule care sant deja puse la dispozititie pe diverse site-uri.

Attached File  p.jpg   41.08KB   1 downloads

Iar ca rezolutie defapt am cam pierdut atunci cand am facut conversia la tot montajul in SLPRT in Solidworks dar e "perfect" asa....

Attached File  p2.jpg   59.47KB   1 downloads

Attached File  p3.jpg   53.46KB   1 downloads

Edited by nickrvl, 19 February 2017 - 09:11 PM.

#55 OFFLINE   mars01

mars01

Haihui

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,070 posts

Posted 03 March 2017 - 05:02 PM

Proteus 8.6 SP1 aduce suport pentru simularea catorva controlere ARM Cortex M3 de la ST din seria 103 (STM32F103C6 si altele).

O sa fac in seara aceasta un program simplu pentru uC-ul acesta si am sa fac o simulare pentru a vedea daca functioneaza totul OK. Postez aici rezultatul.

#56 OFFLINE   nickrvl

nickrvl

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,415 posts

Posted 04 March 2017 - 10:17 AM

Poti da detalii despre aceste controlere? de ce acestea in detrimentrul altor? cu ce faci softul? cu ce programezi?

Ham, nu am mai facut simulari de mult, de fapt prea multe nu am facut nici inainte, la acest capitol e vreo diferenta fata de versiunile ulterioare?

#57 OFFLINE   mars01

mars01

Haihui

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,070 posts

Posted 04 March 2017 - 07:26 PM

Poti da detalii despre aceste controlere?

Au la baza ARM Cortex M3 si merg la 72Mhz.

de ce acestea in detrimentrul altor?

Au nisa lor specifica si nu le folosesc in detrimentul altora ci le folosesc acolo unde altele nu fac fata.

cu ce faci softul?

STM32CubeMx + Keil uVision MDK-ARM

cu ce programezi?

programator ST-LINK v2 sau Jlink sau Ulink.

Ham, nu am mai facut simulari de mult, de fapt prea multe nu am facut nici inainte, la acest capitol e vreo diferenta fata de versiunile ulterioare?

Deocamdata nu vad decat ca nu reusesc sa fac blink-ul la LED cum trebuie. Proteus 8.6 SP1 nu respecta frecventa setata din CubeMX. Si in loc sa faca toggle la un LED, face toggle intre LOW si setat ca intrare desi am setat MODE ca push-pull pentru pin.

Diferentele sunt in adaugarea familiei Cortex M3 in simulare si mai multe chestii in modulul PCB (nu ma intereseaza pentru ca nu imi fac PCB-urile in Proteus ci prefer in Altium Designer 17 - care il folosesc si la servici).

Edited by mars01, 04 March 2017 - 07:28 PM.

#58 OFFLINE   nickrvl

nickrvl

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,415 posts

Posted 05 March 2017 - 12:45 AM

...................

Au la baza ARM Cortex M3 si merg la 72Mhz.

....................

Eu nu am trecut mai departe de Atmel, 73Mhz "e ceva"....

Edited by nickrvl, 05 March 2017 - 12:46 AM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#59 OFFLINE   mars01

mars01

Haihui

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,070 posts

Posted 05 March 2017 - 03:19 AM

Mda, Proteus 8.6 SP1 are bug-uri in ceea ce priveste simularea STM32F103C6.

Am facut un proiect cu un simplu blink al unui LED plasat pe pinul PC13 si in simularea Proteus face toggle intre LOW si High Z in loc sa faca toggle intre LOW si HIGH.

Am facut upload la programul respectiv intr-un STM32F103C8 (se pare ca nu este nici-o problema) si a mers foarte bine deci simularea este ... proasta.

Si sunt probleme si cu frecventa din simulare care nu este aceasi cu cea setata in proiect (indiferent ca este setata in simulare sa fie cat trebuie).

Atasez si proiectul respectiv in caz ca va intereseaza.

http://fastupload.ro...6e6ead2e9f.html

Edited by mars01, 05 March 2017 - 03:21 AM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users