Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Fir rupt casti

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 OFFLINE   Tomsa Cosmin

Tomsa Cosmin

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 439 posts

Posted 16 January 2016 - 12:32 PM

Salutare dragi colegi,am niste casti de calculator la care sa rupt firul de la jack,aveti idee cum sa-l lipesc? sau ce fel de cablu este ? sau daca il mai pot face

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   The Stressmaker

The Stressmaker

Adica facatorul de stress pentru cine nu stie engleza

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,792 posts

Posted 16 January 2016 - 12:55 PM

In principiu, daca nu aveti materiale sa rezolvati prin inlocuire cu un jack cumparat, se taie jack-ul cu cutter-ul pe linia de turnare (e o linie fina care uneste cele doua jumatati ale corpului jack-ului) si aveti acces la lipiturile conectorului. Atentie ca se topeste repede asa ca nu insistati la lipire. Testati firele cablului daca se lipeste cositorul pe ele. Daca nu se lipeste nu are rost sa insistati, este fir de aluminiu cuprat si nu merita. Mai bine inlocuiti firele cu totul, pana la casti, cu cele de la bobinajul bobinelor sau transformatoarelor. Jack-ul il asamblati, dupa lipirea firelor, cu ce aveti la indemana, tub termocontractibil, izoler band sau scotch.

Firele la cablul de casti sunt marcate prin culori si de obicei culoarea rosie inseamna casca din dreapta. Jack-ul are masa la capatul dinspre plastic, inelul de la mijloc este dreapta (fir rosu) si varful este stanga.

#3 OFFLINE   cipri_mury

cipri_mury

Membru

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,192 posts

Posted 16 January 2016 - 01:23 PM

Se pot folosi si castile de la telefonul mobil chiar daca sunetul(poate)nu este la fel de clar.Eu  o spun din propria experienta iar in acelasi timp banuiesc ca detii si asa ceva.Deci le poti folosi in locul celor pentru calculator pana le repari.

#4 OFFLINE   Tomsa Cosmin

Tomsa Cosmin

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 439 posts

Posted 16 January 2016 - 06:32 PM

Se pot folosi si castile de la telefonul mobil chiar daca sunetul(poate)nu este la fel de clar.Eu  o spun din propria experienta iar in acelasi timp banuiesc ca detii si asa ceva.Deci le poti folosi in locul celor pentru calculator pana le repari.

Stiam si eu ca se pot folosi ,dar eu am nevoie sa le repar astea pentru cineva!

In principiu, daca nu aveti materiale sa rezolvati prin inlocuire cu un jack cumparat, se taie jack-ul cu cutter-ul pe linia de turnare (e o linie fina care uneste cele doua jumatati ale corpului jack-ului) si aveti acces la lipiturile conectorului. Atentie ca se topeste repede asa ca nu insistati la lipire. Testati firele cablului daca se lipeste cositorul pe ele. Daca nu se lipeste nu are rost sa insistati, este fir de aluminiu cuprat si nu merita. Mai bine inlocuiti firele cu totul, pana la casti, cu cele de la bobinajul bobinelor sau transformatoarelor. Jack-ul il asamblati, dupa lipirea firelor, cu ce aveti la indemana, tub termocontractibil, izoler band sau scotch.

Firele la cablul de casti sunt marcate prin culori si de obicei culoarea rosie inseamna casca din dreapta. Jack-ul are masa la capatul dinspre plastic, inelul de la mijloc este dreapta (fir rosu) si varful este stanga.

Da,asa este este fir cuprat,iar daca leg fir pe fir de la alt jack( are fire simple ca cele de la boxe cu cablu jack) ,nu merge sa lipesc jacku ala pe firul cuprat de la casi,nu are contact

#5 OFFLINE   MifTy

MifTy

Insuficient Curentat

• Moderatori
  • 5,339 posts

Posted 16 January 2016 - 06:47 PM

ce fel de căşti sunt d-alea ieftine, de intră "difuzorul" în ureche?

te chinui de pomană, sunt imposibil de reparat cum trebuie: nu o să poţi desface fără să-l spargi plasticul unde se află minidifuzoarele, pentru că dacă firul e o sârmă de doi bani, de nelipit, singura soluţie e să pui tu alt cablu şi altă mufă.

te costă mai mult să cumperi mufa şi 2 metri de cablu stereo ecranat, plus timpul pierdut, plus aspectul de-a dreptul jalnic, în comparaţie cu 2-3 lei, cât costă o pereche de "chinezării".

dar dacă e vorba de căşti mai mari, cu difuzoare de măcar 1 cm diametru, mai merge... sunt reparabile şi ai mari şanse "să nu-i strici faţa".

astea in-ear sunt chin degeaba!

#6 OFFLINE   cipri_mury

cipri_mury

Membru

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,192 posts

Posted 16 January 2016 - 06:51 PM

Am inteles dar n-ai precizat asa ceva in deschiderea topicului.Totusi ti-a explicat mai sus un coleg destul de detaliat cam ce poti face.Ai incercat?Eu n-am reparat asa ceva dar inainte de craciun am facut o instalatie pentru brad din 2 asemenea instalatii adica firele de la una le-am lipit pe placa de la cealalta si a functionat foarte bine.Tot asa pe vremuri mai lipeam firele de la joystick-urile consolelor de jocuri pe care le aveam.Daca repari castile altcuiva si vezi ca nu te descurci mai bine apeleaza la cineva care se pricepe si a mai facut asa ceva ca nu cumva sa le strici mai rau .Dar asta tu hotarasti asa ca mare atentie si binenteles mult succes!

#7 OFFLINE   Tomsa Cosmin

Tomsa Cosmin

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 439 posts

Posted 16 January 2016 - 07:05 PM

Am inteles dar n-ai precizat asa ceva in deschiderea topicului.Totusi ti-a explicat mai sus un coleg destul de detaliat cam ce poti face.Ai incercat?Eu n-am reparat asa ceva dar inainte de craciun am facut o instalatie pentru brad din 2 asemenea instalatii adica firele de la una le-am lipit pe placa de la cealalta si a functionat foarte bine.Tot asa pe vremuri mai lipeam firele de la joystick-urile consolelor de jocuri pe care le aveam.Daca repari castile altcuiva si vezi ca nu te descurci mai bine apeleaza la cineva care se pricepe si a mai facut asa ceva ca nu cumva sa le strici mai rau .Dar asta tu hotarasti asa ca mare atentie si binenteles mult succes!

Am sa vad luni,multumesc

#8 OFFLINE   Tomsa Cosmin

Tomsa Cosmin

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 439 posts

Posted 16 January 2016 - 11:24 PM

The Stressmaker

Meersi mult am rezolvat,nu m-am gandit ca o sa merga cu cositoru,eu am legat fir de la jack pe fir de la cablu si nu a mers deloc....

Pe viitor o sa stiu

Edited by Tomsa Cosmin, 16 January 2016 - 11:25 PM.

#9 OFFLINE   one

one

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,991 posts

Posted 12 February 2016 - 11:49 AM

Firele de obicei sunt din cupru emailat si trebuie intai curatat emailul altfel nu se prinde cositorul.

#10 OFFLINE   Tomsa Cosmin

Tomsa Cosmin

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 439 posts

Posted 12 February 2016 - 12:10 PM

Firele de obicei sunt din cupru emailat si trebuie intai curatat emailul altfel nu se prinde cositorul.

La cat  de mult cupru avea :)))) 

#11 OFFLINE   one

one

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,991 posts

Posted 25 February 2016 - 12:41 PM

Youtube:

"repair headphone wire"

Cu_reclama

Cu_reclama