Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Prindere burghiu de rotor

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 OFFLINE   florin01

florin01

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 103 posts

Posted 17 February 2007 - 01:14 AM

Ma intereseaza sa imi fac o masina de gaurit DIY ca si in ultimele poze din link http://www.niqro.lx.ro/cablaj.htm (in ultima poza se vede cel mai bine) Deci am un motoras de 12 (cred ca de la dacie de la apa pt parbriz) si as vrea sa ii pun un suport sa pot prinde niste burghie in varf. Am si masina de gaurit dar cand ai de dat 30 de gauri si trebuie sa o tii in mana nu este chiar asa placut, sa nu mai zic de burghiele care le rupeam cand nu aveam grija Dak aveti idei va astept :smt006
  • 0

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   d2134

d2134

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 887 posts

Posted 17 February 2007 - 04:10 AM

Cumpara-ti o mandrina miniatura sau un set de pensete si adapteaza-le la ax. Vezi si cum sunt facute mini masinile industriale. Burghiele subtiri se rup usor daca nu sunt bine centrate si bine prinse.
  • 0

#3 OFFLINE   dragostalpau

dragostalpau

ElForum staff

• Moderatori
  • 420 posts

Posted 17 February 2007 - 07:52 AM

si daca nu reusesti, sunt in bazar la vreo 20-30 de roni

#4 OFFLINE   Blind

Blind

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,140 posts

Posted 17 February 2007 - 08:10 AM

Nu stiu cat de gros este axul acelui motoras si cat de mare/greu este. Eu acum ceva vreme foloseam un motor dintr-un casetofon vef sigma 250. Burghiul il prindeam de axul motorului cu ajutorul unei bucati dintr-o bagheta de silicon (plastic d-ala nenorocit pentru lipit).Acum am trecut la o minibormasina. Pentru 45 de lei nici nu se merita osteneala sa stau sa infig de fiecare data burghiul drept in silicon, axul motorului la fel, sa suport caldura imensa ce se degaja dupa ceva mai multe utilizari, plus ca in timp motorul se strica deoarece forta actioneaza direct pe lagarele lui. (la tot ce am scris ma refer la un motor de casetofon, la ce ai tu...nu stiu cum se manifesta in timp)
  • 0

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#5 OFFLINE   florin01

florin01

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 103 posts

Posted 18 February 2007 - 08:06 PM

Ma duc maine sa vad ce gasesc prin magazien si dumineca sa vad ce e la bazar. Pana atunci caut o solutie home made, parca imi vin ceva idei, dar trebuie "slefuite" :smt003
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users