Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

aparat de sudura din transformatoare de cuptor microunde


Postări Recomandate

Salut,vreau sa "fac"un astfel de aparat de sudura ,va rog sa ma jutati,am vazut pe net cateva articole dar na cum sunt greu de cap pricep ca mosii ,am un transformator si o sa mai cumpar unul,acum intrebare,amandoua trebuie sa fie la fel?

Care ma poate ajuta detaliat i-as fii recunoscator cu o naveta doua de timisoreana.... :d :d:D:D

Va multumesc.!

Editat de kppus
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

din doua poate ..dar o sa fie la limita limitei :)) adica mare branza nu ..iti trebuie un traf ''darnic''pt un aparat de sudura ..dar poti incerca cu doua trafuri ...sunt pe youtube filmulete cu aparate de sudura cu astfel de trafuri ..spor la lucru ..si daca se poate si ceva poze si ideei cum merge 
Link spre comentariu

Si eu am unul prin casa, am vrut initial sa fac si eu tot un aparat de sudura dar taica-miu spunea ca nu am ce face ...Apoi am vrut sa fac un transformator pentru un mic redresor, am incercat sa il bobinez de cateva ori numai ca se incinge de il ia naiba, pentru ca nu il bobinez cum trebuie (loc liber).

Link spre comentariu
eu am vreu 5-6 redresoare facute cu astfel de trafuri ..poti trage lejer un 30 amp ..dar se incalzesc sunt proiectate la limita ..de functionare ..dar ca  un redresor'tampon''care sa ajute bateria timp de 10-20 min functioneaza bine ..plus poti sa pui si un ventilator pt racire fortata 
Link spre comentariu

Iti trebuie minim doua transformatoare de cuptor cu microunde,desfaci secundarul la fiecare transformator ,atentie secundarul scoate o tensiune de aproximativ 2000V,deci mare atentie,apoi bobinezi fiecare secundar al transformatorului cu sarma destul de groasa ,aproximativ 4mm,iar spirele sa fie cat mai multe ,pana nu mai are loc.Dupa ce ai facut la fiecare transformator aceasta operatie ,legi secundarele fiecarui transformator in serie,iar cele doua fire ramase le legi la niste clesti,un cleste pentru prinderea electrodului si unul pentru masa.

Uite aici si un videoclip:https://www.youtube.com/watch?v=nTDx3sN2dhU

Vezi ca transformatoarele se incalzesc si in gol ,asa sunt ele proiectate ,deci nu poti suda mult timp cu ele.

Bafta!

Link spre comentariu

Eu unul l-as rebobina cu totul, inclusiv infasurarea principala. Apropo, sunt bobinate cu aluminiu, in regim economic, adica pentru functionari de scurta durata. De aceea se si incing ca dracu si in gol. Luati flexul si taiati in forma de jgheab (sau "V") sudura care imbina pachetul de E-uri cu pachetul de I-uri. Dupa care il calculati pentru 110 V si 25 V in secundar. Ambele trafuri vor avea atat principalele cat si secundarele in serie. Avand in vedere ca veti folosi doar doua trafuri (adica veti obtine un fel de plici) puteti bobina secundarele cu 3 fire de 2,5 mm, torsadate si matisate cu material textil. Dupa asamblare sudati la loc pachetele de tole la fel cum au fost. Imersati in lac si spor la treaba.

Ca idee, un traf de cuptor cu microunde are undeva la 800-1000 W, asta ar insemna un 2 kW trasi de par, un traf de sudura bun are in jur de 4 kW. Asta ca sa va formati o idee despre ce va iesi, dar ca sa prindeti experienta e bun proiectul. BAFTA :tcare

Link spre comentariu
ideea de a rebobina si primarul ..nu e rea ..dar nu stiu daca se merita ..orcum dupa ce il va rebobina ..si va suda unul sau maxim doi electrozi si aia maxim de 2 ..o sa fiarba apa pe ele ..dar merita sa incerce si asta daca el nu e pretentios si nu are mult de sudat ..asta mai mult ocazional ..si sa nu uite ventilatoarele 
Link spre comentariu

Am deja un transformator si mai cumpar unul al fel nu ar fii o problema,spuneti-mi din poza pe care am pus-o care este primarul?partea de sus sau cea de jos?nu-mi dau seama...:( si aproximativ cam cati metri de cablu sa intre la un transformator ca sa stiu cat sa cumpar.

O sa revin si cu poze,sapt care vine imi ajunge si celalalt transf. si ma apuc de treaba.

Editat de kppus
Link spre comentariu
multifilar e ok ..vezi izolatia rezista pana la 60 grade parca ..ma refer la conductorul electric ...la fy poti sa i faci tu o izolatie cu un material de in apoi bobina bagata in lac si uscat si daca iti permite fereastra trafului inca o izolatie de material textil pe bobina 
Link spre comentariu

Partea cu sarma subtire este pentru secundar. Sarma mai groasa e pentru primar. Asta in cazul transformatorului nedesfacut. Am facut si eu ceva experimente cu transformatoare din astea. La unul am masurat de curios curentul de mers in gol...2-2.3A (nu mai retin exact) . In cazul rebobinarii secundarului, poti folosi orice sarma. Conductorul multifilar izolat (ma refer la litzwire) e cam scump si se foloseste doar la surse in comutatie ( frevente de zeci de kHz). O alta atentie va trebui sa o acorzi rebobinarii pentru a nu deteriora izolatia. 

Link spre comentariu

Nu stiu daca merge cu poxipol,dar incearca sa le sudezi inapoi cu un aparat de sudura,vezi sa pui o tabla sau altceva pe primar si pe secundar cand le sudezi ca poate sa sara bobite de fier topit pe infasurari si sa incerci sa le sudezi cat mai repede,deoarece o sa se incalzeasca transformatorul foarte tare si nu o sa fie bine.

Bafta!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări