Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiectare panouri frontale


Vizitator Robertbv

Postări Recomandate

Avand in vedere ca eu lucrez in domeniul productiei publicitare, decorari, am la dispozitie diverse materiale cu care sa lucrez, ma bag si eu sau spun cum fac diverse "panouri" si, sau idei cum sa fac, desi nu stiu exact cat poate fi aplicate de o persoana in regim diy.

 

O idee de panou ar fi sa se modele carcasa cu diverse freze dupa cum se doreste , dupa care se poate folosi KOMATEX pentru creearea panoului dupa cum se doreste fiind un plasticrelativ moale si se gaseste pe diferite grosimi. Efectiv komatexul se poate taia relativ usor cu in cutter, dar ai nevoie de multa atentie, rabdare, imaginatie si desigur indemanare incat poti face inclusiv cercuri aproape perfecte. Este komatex inclusiv de diverse culori. Ca si soft, eu folosec Corel, care e si softul care il folosesc la lucru. Fac designul, tiparesc pe un autocolant (oracal 641) dar din pacate pe, plotter, dar este super ok deoarece fac orice culoare vreau si complexitate mare, inafara de "gauri" care nu ma ajuta sa le tai bine la cutter. Autocolantul tiparit il infoliez tot cu acelasi tot de autocolant DAR transparent, care inca o data ai nevoie de indemanare pentru a nu ramane bule de aer. Dupa care lipesc pe komatex, si ma apuc sa tai la cutter dupa formele necesare acolo unde am nevoie, iar cu un dublu adeziv BURETAT se poate lipi relativ usor pe tabla, sau plastic. Dublu adeziv buretat, am ales, deoarece are o putere ceva mai mare de lipire pe diverse suprafete iar fiind buretat se "muleaza" mai bine pe suprafete ceva mai poroase, incat zona de lipire se mareste considerabil.

 

O idee pusa de mine in practica este sa tiparesti pe hartie normala si cu ceva dublu adeziv simplu lipesti hartia pe suprafata de plastic a carcasei, in cazul meu o carcasa de PC aleasa atent pentru a nu avea multe gauri sau ce stiu eu ce briz-briz-uri pe, partea frontala, dupa care am luat-o la cutter cu multa atentie, si la dat gauri cu bormasina pentru cerculetele pentru butoane, dar cred ca se poate face si cu ceva freza pentru cei ce au astfel de indemanari si scule de mecanica fina, binenteles. La butoane am folosit inca o data Corel cu care mi-am facut butoanele de 0,8 cm si cu ajutorul plotterului am taiat din autocolant argintiu cerculete argintii peste care am lipit atle cerculete taiate din negru impreuna cu formele dorite si desigur dupa aceea lipite pe suprafata butoanelor. Pe , panou am fost nevoit sa dau ceva gauri sa prind placile si am folosit suruburi cu cap ingropat, desigur am facut gaurile in asa fel ca suruburile sa fie ingropate cat mai perfect dupa care tot cu cerculete(buline) negru au venit acoperite incat impactul vizual nu mai este asa puternic, iar de la o distanta de 1m nici nu-ti mai dai seama ca este surub acolo. Am atasat niste fotografii mai jos. Totusi acum daca ma gandesc credca s-ar fi putut face si cu ajutorul komatexului ceva incat sa fac un design cat si text mai bun, si as fi ascuns foarte bine si suruburile cu cap ingropat, cat si diverse imperfectiuni. La Vu-metre am taiat stiplex (plexiglas) transparent si l-am slefuit ogroaza sa imi incapa in locasul respectiv cat mai perfect (desi nu este chiar perfect) dupa care am lipit pe acel stiplex o folie fumurie care se foloseste la parbrizul auto si am lipit (in interior, inainte de a monta placa pe panou) cu pistolul cu bagete de plastic. Ceasul cu led am gasit ceva panou la magazin care era deja facut, ala nu e confectionat de mine. Pentru diverse inscriptii pe viitor voi face pe hartie normala si voi infolia cu autocolant transparent, taiate dupa aceea la cutter si lipite cu dublu adeziv simplu sub butoane.Nu pot zice ca mi-a iesit profesional dar mie imi place cum arata...

post-218273-0-94206500-1483349020_thumb.jpg

post-218273-0-31750400-1483349027_thumb.jpg

post-218273-0-65890700-1483349188_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
Acum 57 minute, spark a spus:

Designul a iesit super fain "pro"   , am facut si eu comenzi pentru diferite materiale si m-a rupt , mai ales transportul

Cititi si postul asta: http://www.tehnium-azi.ro/topic/6159-constructie-osciloscop-cu-tub-b7s2-rft-homemade-crt/page-19#entry74311

Este o varianta pentru realizarea practica la un pret modest.

In seara asta voi pune si o varianta simpla si ieftina, pe care o puteti realiza singur acasa.

Link spre comentariu

Multumiri pentru link domnule stelian , am citit articolul dumneavoastra , chiar imediat dupa postare , am fost impresionat

Am incercat si eu softul front panel express , si nu se compara cu cel de la abacom 

Nu are grid , nu are rigle  (V  si  H) , am incercat sa creez o librarie custom , m-am enervat si nu l-am mai folosit . Chiar mi-a parut rau 

Link spre comentariu

Cititi si aici un exemplu: http://www.tehnium-azi.ro/topic/6275-osciloscop-home-made-cu-tuburi/ in care am incercat sa-l ajut pe constructorul aparatului, sa puna o fata functionala, nu numai "comerciala", fara sa mai demoleze  carcasa avand in vedere materialul/modalitatea de constructie; o solutie pe care am folosit-o eu in timp pe vremuri, era la indemana. E si acum de fapt.

Link spre comentariu

OK este super. Dar ce adezivi  folositi , sau aveti piese de imbinare

Dumneavoastra aveti avantajul ca lucrati in domeniu , si sunteti la curent cu toate materialele de profil

Care este cel mai rezistent material pentru carcase , exemplu pentru o sursa cu traf de 5-6 Kg  ........    ???

 

Link spre comentariu
La 23.03.2018 la 18:51, spark a spus:

OK este super. Dar ce adezivi  folositi , sau aveti piese de imbinare

 

@Cartesius a folosit pt. carcasa placat PCB pe o singura fata, cositorit pe margine. Scrie pe undeva. Ca material de suport dupa culoare , pare sa fie hartie presata. Sticlo, FR3-4, nu-i , sunt semitranparente, CEM2-3, asta-i albicios, pertinax, e roscat/ brun/ cafeniu.  

carcasa_osc_cartesius.jpg

Link spre comentariu
La 23.03.2018 la 3:05, spark a spus:

.... Am incercat si eu softul front panel express , si nu se compara cu cel de la abacom .....

Pentru ca se numesc la fel,  am sa fac referire dupa numele firmei adica Abacom si Schaeffer.

Mai este unul CetIna, asemanator lui Schaeffer, are mai dezvoltat unul din instrumentele desen vectorial ca in Corel Draw. Nu vorbim de el.

Eu le folosesc pe ambele in completare.

Ce are unul bun, alalaltul nu are deloc. Cateva comparatii:

- Instrumente vectoriale ca sa produci singur ce trebuie au ambele; sta bine Schaeffer.

- Grila are si Schaeffer, dar e sub forma de punct. Personal, imi vine mai la indemana Abacom, sub forma de linii.

- Sabloane pentru gauri diferite piese (bnc, jack, fan, etc) Schaeffer le are pe toate din cele uzuale mai mult sau putin. Macro objects sunt denumite in program. Abacom, nu are niciunul! Trebuie sa le faci dupa DataSheet si le salvezi. Acum ex. faci un BNC o gaura mai mare si 4 mai mici, e simplu, dar este una Hirschmann-GSS sau setul de gauri/fante pt ventilatoare ca la calculatoare, ca sa faci in Abacom, ... iti cam "rupi gatul"!

- Import in format CAD ex. *.dxf, format creat special pentru utilizarea intre diferite programe CAD/vectorial nu te lasa niciunul. Schaeffer nu are obtiunea "Import". Are o chestie indirecta, pe cai cotite, via "Insert > HPGL engraving" in format *.plt, care il poti obtine ex. prin export din Corel Draw. Trebuie sa fii atent atat la export cat si la import, sunt o serie de setari destul de complicate.  Abacom are "Import", dar importa bmp/jpg/emf/wmf; nu-i format CAD.

- Scale/gradatii au ambele. Abacom e bun aici. Are un utilitar cu o serie de template de baza pe care le adaptezi la parametrii tai. La parametri are obtiuni multiple, dar foarte important si util are o fereastra in care vezi in timp real/instant rezultatul modificarilor de parametri. Ulterior ai in plus posibilitatea sa modifici grosimi/culori/font

 gradatii. Schaeffer are sub forma unui Script. In fereastra care se deschide sunt setari minimale (o scala simpla). Saracut fata de posibilitatile din Abacom. Nu are fereastra sa vezi rezultatul instant la ce faci, trebuie sa mai desenezi pe altceva; greoi! Rulezi scriptul si vezi ce a a iesit, nu poti sa mai modifici nimic. Nu-i bine o iei de la capat.

   Mai este unul, conceput de catre radioamatorul francez F5BU, se numeste Galva.

Aparent e mai greoi de lucrat cu el. Lucreaza in formula matematica in mod programator cum se mai zice. Are un help foarte bine documentat si interactiv, dar pana acolo mai simplu, are cateva zeci de sabloane de gradatii/fete de aparatura de laborator/instrumente de masurat de laborator de toate neamurile.

Asta-i cel mai "tare" !

 

   

Link spre comentariu

Uite si ceva imagini in completare la ceea ce am scris mai sus, un ordine:

- Scala in Abacom

- Hirschmann-GSS, un set de gauri/fante pt ventilatoare ca la calculatoare si Scriptul scale si scala rezultata in stg /jos.

- Ex. Test din Galva

La acest link gasiti tot ce poate Galva http://www.f5bu.fr/galva-about/

Galva nu cred ca are vreo limitare. Exceptional !  Cred ca se poate calcula/desena si ruta catre planeta Marte!

fp_abacom_scala.png

fp_Schaeffer_scala_fan.png

fp_galva.png

Editat de Stelian Leonard
Link spre comentariu
La 23.03.2018 la 18:51, spark a spus:

Care este cel mai rezistent material pentru carcase , exemplu pentru o sursa cu traf de 5-6 Kg  ........    ???

 

Propunerea pentru carcasa alimentator:

Profile V-slot 20x20mm, ce se folosesc pe la CNC, prinse cu coltarii lor, suruburi, piulite V-slot.... Nu ai treaba cu sudura. E o constructie rigida, modificabila/adaptabila oricand. De profile te poti agata cu tot ce placi ai in interior. Fetele sunt toate drepte sigur  Jos am pus 2 bare (generic) pe care poti pune traful. Dimensiunile sunt pe imagine, eu am facut la "aprecierea celor 5-6kg" (pt asta ti-am cerut dimensiuni). Coltarii daca te deranjeaza, eu stiu la fata , sunt si de interior. Barele sunt la dimensiuni fixe 8x20x20x200mm si 4x20x20x300mm, aici gata taiate https://www.optimusdigital.ro/ro/364-profile-v-slot . Cost, cca 220 lei, coltarii sunt scumpi juma de pret, eu am calculat cu 4lei il am pe asta in oras http://reprapmania.ro/shop/profile-aluminiu/elemente-conectare/elemnente-de-conectare-seria-20/coltar-20x20/ si nu platesc transport, a facut si reducere , cred ca nu le vinde! . Greutate este cca 1.4kg  

carcasa alimentator.jpg

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări