Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Fumuri soba


tiovidiu

Postări Recomandate

Saptamana asta am de gand sa ma apuc de curatenie ocazie cu care voi darama soba veche si voi face alta noua. Inainte de a incepe constructia celeilalte m-ar interesa niste pareri despre fumurile sobei. Varianta clasica, pe care am folosit-o pana acum este cea cu fumuri verticale, dar din diferite discutii de pe alte forumuri este recomandata cea cu fumuri orizontale. 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am citit despre soba racheta, nu se poate aplica la mine deoarece voi face soba cu plita.

Cartea sobarului o am, mai am si o alta carte dar nu explica in nici una ce soba e mai buna, stiu dintr-un articol ca soga cu fumuri orizontale trage mai bine si de aceea e folosita obligatoriu daca soba e alimentata pe gaz, dar e mai greu de construit. Problema este ca vreau o confirmare de la cineva care stie sigur.

Link spre comentariu
Vizitator victor ponta

De ce nu apelezi la un sobar cu recomandari? Mare atentie si la cos.

Este la fel de important ca si soba. Ma rog,ambele trebuie facute cum trebuie.

Eu am cu fumuri verticale. O intretin mai usor si pot face eu curatarea.

Link spre comentariu

In zona mea nu prea am sobari asa de buni, trebuie sa aduc unul din alta localitate. In general mesterii iti recomanda o soba care se face de catre ei mai usor, eventual cu un pret de manopera cat mai mare. La facut sobe cu fumuri verticale am ceva experienta, am facut vreo doua care merg perfect doar ca nu sunt peretii perfect verticali. Am vazut sobe cu fumuri orizontale facute de un mester din zona dar din pacate acesta a murit.

Link spre comentariu

Regula de "aur"  in construirea sobelor in fumuri e simpla, dar multi nu tin cont de ea si apoi isi maninca zilele inghitind fumul pina aprind focul. Imediat dupa ce se amplaseaza plita, fumul nu se incepe din dreptul plitii, dar se ridica de aproximativ de o caramida culcata. In rest o construiti cum doriti si cum puteti. Se mai tine cont ca primul si ultimul fum e in marime de 3 caramizi, restul din doua. Spor la mesterit!!Edit: atasez un mic desen:

post-230973-0-19802500-1438672734_thumb.jpg

Editat de adryano
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări