Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Util pentru incepatori.

• Please log in to reply
106 replies to this topic

#16 OFFLINE   andiy

andiy

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 654 posts

Posted 01 April 2008 - 04:28 PM

O pagina interesanta, cu diverse exemple de circuite in Java. http://server.oerste... ... l#examples

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#17 OFFLINE   MifTy

MifTy

Insuficient Curentat

• Moderatori
  • 5,339 posts

Posted 02 December 2008 - 11:07 PM

http://www.kpsec.freeuk.com/index.htm cine ?tie englez?, ?i are oare?ce întreb?ri, ar fi bine s? trag? cu ochiul pe situl de mai sus...

#18 OFFLINE   lorik199

lorik199

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,752 posts

Posted 03 December 2008 - 11:23 PM

foarte util pt aflarea codului culorilorrapid si sigurfunctioneaza perfectpt imprimante alb-negru (se poate colora cu carioci foarte usor)[attachment=1]recalbw.pdf[/attachment]pt imprimante color(gata colorate)[attachment=0]recalcol.pdf[/attachment]P.S: am facut si eu !!!

#19 OFFLINE   viospatariu

viospatariu

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 49 posts

Posted 07 January 2009 - 06:17 PM

ceva pe ROMANA nu aveti? :cry:

#20 OFFLINE   NumLock

NumLock

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 173 posts

Posted 13 February 2009 - 11:11 PM

Ce se intampla intr-un tranzistor NPN (animatie flash)

#21 OFFLINE   tranzistor

tranzistor

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 406 posts

Posted 27 March 2009 - 09:48 PM

Imi traduce si mie cineva ,mai pe romaneste,ce e chestia asta:"rezonator piezoceramic tripolar" cu mentiunea"de uz curent in telefoane". Am gasit asta intr-o revista "tehnium". :nas: iar pe google nu am gasit nimic relevant :sparge:

#22 OFFLINE   MifTy

MifTy

Insuficient Curentat

• Moderatori
  • 5,339 posts

Posted 28 March 2009 - 02:17 PM

a? zice c? e un cuar? (vorba vine) cu 3 terminale...se foloseau destul de frecvent în televizoare ?i radiourile mai sp?late prin anii '80...uneori se numeau filtre ceramice... cele pentru destina?iile de mai sus aveau 455khz, 10,2 sau 10,7 mhz, sau frecven?ele coincideau cu FI folosit? în schem?...

#23 OFFLINE   tranzistor

tranzistor

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 406 posts

Posted 28 March 2009 - 02:29 PM

Aham,si pot cumpara asa ceva?Ceea ce vreau sa fac cu el,e,un montaj,in care chestia asta are rolul de a capta impulsurile sonore,pt ca mai departe,cu ajutorul a niste tranzistoare face sa se actioneze un releu. Mai jos si schema

#24 OFFLINE   1989cristian

1989cristian

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 07 April 2009 - 04:17 PM

Ce facultate ati facut? electronica si telecomunicatii sau ati invatat singuri?Nu stiu inca la ce facultate sa dau dar as vrea sa stiu si eu aceste lucruri ce tin de motoare pas cu pas, controllere etc. Multumesc.

#25 OFFLINE   Felis

Felis

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 479 posts

Posted 07 April 2009 - 06:29 PM

tranzistor ceea ce vrei tu e de fapt un difuzor piezo bitonal care echipa anumite telefoane(erau si cateva romanesti.)Practic pe pastila piezo erau delimitate 2 sectoare unde erau lipite fire care duceau la cele 2 generatoare de ton +a 3-le care era firul comun(poti sa realizezi asa ceva si dintr-un difuzor piezo normal daca corodezi cu acid azotic argintul impartind armatura in doua si lipind pe armatura nou facuta inca un fir.)(atentie insa la lipit pe suprafete acoperite cu argint-paladiu singurul decapant pe care poti sa-l utilizezi e acid acetil salicilic(aspirina) iar aliajul de lipit nu trebuie sa mai contina deloc sacaz si preferabil cu continut mare de argint.Altfel suprafata va colmata in aliajul de lipit si piesa va fi compromisa.lipitura trebuie executata rapid fara sa se suraincalzeasca cristalul piezo)PS in schema aia difuzorul e folosit ca microfon simetric

#26 OFFLINE   MifTy

MifTy

Insuficient Curentat

• Moderatori
  • 5,339 posts

Posted 08 April 2009 - 04:36 PM

Ce facultate ati facut? electronica si telecomunicatii sau ati invatat singuri? Nu stiu inca la ce facultate sa dau dar as vrea sa stiu si eu aceste lucruri ce tin de motoare pas cu pas, controllere etc. Multumesc.

unii au facultate, al?ii au înv??at singuri, ?i mai sunt ?i unii care le-au f?cut pe amândou?!!! :rade: depinde de cum prive?ti electronica: pl?cere sau surs? de bani... sau amândou?!!!

#27 OFFLINE   marius15g

marius15g

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 39 posts

Posted 25 April 2009 - 05:15 PM

ceva pe ROMANA nu aveti? :cry:

uite aici bagi adresa site-ului si pui in ce limba e site-ul si in ce limba sa traduca :da poti pune si un text sa ti-l traduca

#28 OFFLINE   Traian B

Traian B

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 839 posts

Posted 29 April 2009 - 09:19 PM

http://vega.unitbv.ro/courses/rtv/

#29 OFFLINE   MifTy

MifTy

Insuficient Curentat

• Moderatori
  • 5,339 posts

Posted 10 May 2009 - 08:49 PM

un soft care permite s? afli f?r? prea mari dureri de cap ce rezisten?e pot fi puse în serie sau paralel ca s? ob?ii o anumit? valoare!!! http://sourceforge.n...rojects/rombos/ P.S. a se folosi numai când sunte?i prea gr?bi?i s? folosi?i legea lui ohm!!! :limb:

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#30 OFFLINE   Dr.L

Dr.L

Pe interval

• Moderatori
  • 12,139 posts

Posted 10 May 2009 - 09:33 PM

cu asta sa-mi rezolv eu problemele de fizica :rade: :rade:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users