Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa poloneza 0-30V 0-8A RexOly & GeoMar


Postări Recomandate

In ciclul Mici proiecte, Mari realizari, va prezint aceasta sursa.

 

Originea ei se trage de aici http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2223286.html.

 

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

 

Deoarece, pentru si fiindca, prietenul, mentorul si profesorul meu GeoMar, a facut aceasta sursa, a experimentat-o si a si publicat lucrarea in sit-ul mai sus mentionat, m-am hotarat  sa o fac si eu.

 

Dar cu unele mici, mari modificari pe ici pe colo prin punctele neesentiale.

 

In primul rand am eliminat total, definitiv si irevocabil, acea parte de soft start, care mie personal mi se pare total inutila.

 

Am comprimat totul pe o monoplaca din mai multe motive si anume, am plecat la drum cu o cutie de osciloscop din aluminiu, pe care am impartit-o frateste cu prietenul meu GeoMar, adica am taiat-o in mod egal si jumatatea din fata a cutiei i-am dat-o lui, iar cealalta jumatate din spate am oprit-o eu pentru acest proiect, alt motiv a fost acela de a elimina un snop de fire care faceau legaturile electrice intre placi, si un altul, pentru ca radiatorul din constructie era prevazut cu suporti (picioare) de prindere pentru o placa mare.

 

Am primit de la colegul nostru @Mihainic93 un etaj final provenit de la un magnetofon Rostov, de la care am folosit radiatorul si tranzistorii finali tip 2N3055.

 

Din radiator am fost nevoit sa tai 8cm (3cm din stanga si 5 cm din dreapta radiatorului), ca sa se incadreze in latimea cutiei, mare pacat, dar asta a fost, iar pe gaurile din radiator in care erau fixate mufele de iesire boxe am montat socluri pentru sigurante. I-am aplicat peste tranzistori 3 ventilatoare Spire, pentru racire fortata.

 

Tot pe acelasi radiator am montat si placa (blocul) de rezistente de sarcina pentru tranzistorii finali, puntea redresoare pe care o voi descrie mai jos si un mic bloc pentru tensiuni auxiliare despre care voi povesti mai jos.

 

Ca transformator, am folosit unul dintr-un UPS, care tine lejer 10A.

 

Ca punte redresoare, la o idee a prietenului GeoMar, am folosit 4 duble diode in comutatie, recuperate din surse PC, tip SBL 3045PT 2x30A 45V, cu alte cuvinte a iesit o punte care duce 60A / 45V, si in teste se comporta mult mai bine decat orice alta punte din comertul chinezesc pe care scrie 20A dar in realitate fierbe pur si simplu doar la 4-5A, in schimb puntea folosita de mine daca atinge 50 de grade la 8A, pe cea chinezeasca imi puteam aprinde tigara.

 

Ca instrumente de masura am folosit un voltmetru si un ampermetru cu batranul C520, pe care le-am prezentat in alt topic pe forum, cu sursa (bloc) de alimentare separata.

 

In plus fata de schema originala, daca tot am avut pe traf doua infasurari de 2x 12V, am profitat de acest lucru si am mai adaugat un mic bloc pentru tensiuni auxiliare stabilizate si anume +/-5V si +/-12V, pentru diverse necesitati.

 

Si a iesit cam asa, dar mai am inca de lucru la ea, urmand asamblarea in cutie si executarea panoului frontal.

 

Deocamdata va prezint cateva poze.

 

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

 

Daca cineva isi va exprima dorinta de a intra in posesia documentatiei mai amanuntite, la cerere voi posta aici si lay-urile tutror partilor componente.

 

La final voi veni cu alte poze.

Editat de Eugen Chirila
Link spre comentariu

Felicitari, frumoasa realizare. Poate  în viitor mă ajutați și pe mine sa o fac.

Multumesc @woodyteo, te ajut cu cea mai mare placere. Tu ce ai facut cu sursa pe care ai inceput-o?.

 

FELICITARI dl CHIRILA.!

V-a rezulta o sursa valoroasa si ca realizare dar si ca estetica.La fel ca si sursa realizata de GeoMar.

Multumesc domnule rosmarin, ma bucur ca va place si apreciati munca mea.

 

Am uitat sa fac o precizare, proiectarea cablajului imi apartine, dar realizarea lui practica, transfer toner, corodare + silk, ii apartine prietenului meu GeoMar, deoarece eu nu am reusit sa fac transferul de toner pe o suprafata atat de mare 220x120mm!.

 

Cu aceasta oczaie, ii aduc multumiri prietenului meu GeoMar, pentru ajutorul tovarasesc si dezinteresat (adica fara bani).

Editat de Eugen Chirila
Link spre comentariu

Exact asa va arata panoul frontal al sursei, care va fi printat pe hartie, aplicat pe panoul frontal din sticlotextolit si acoperit cu plexiglas de 2mm.

 

Sper sa va placa si/sau astept cateva pareri, fara suparare, chiar mi-ar prinde bine.

 

Cotele panoului sunt, 260mm latime cu 160mm inaltime.

 

Posted Image

Editat de Eugen Chirila
Link spre comentariu

Eugene, felicitari pentru realizare ! De asemenea si maestrului GeoMar ! Poze cu voltmetru si ampermetru ?

Prea fericitilor care locuiti la curte ! Aveti loc de taiat la table si gaurit ! Va invidiez, eu stau la bloc  :nerv

Da, sunt si eu interesat de aceasta sursa.

Mai fratilor, in ce UPS-uri mai gasiti traf.uri de 2x12 / 10 A ? Din cate UPS-uri am dezmembrat, am gasit numai traf.uri anapoda.

Link spre comentariu

@albasete, iti multumesc pentru aprecieri, cat despre trafuri, am avut mai multe, unul de aprox.100A de amperi 3KW, i-l-am facut cadou lui GeoMar, si mai am unul de 20A in sectiunea vanzari si inca unul tot de 10A pe care nu l-am scos inca la vanzare, pentru ca nu m-am hotarat pe care il voi pune in sursa.

 

Unul este construit pe verticala (cel din stanga), iar celalalt pe orizontala (cel din dreapta) si il am dintr-un UPS racabil de 2000W.

Ca in bancul ala cu crocodilul:

Inrebare: care este diferenta dintre un crocodil?

Raspuns: este mai mult verde decat lat!.

Asa si cu trafurile astea unul este pe verticala, celalalt pe orizontala! :d

 

Am tras din ele un curent de 8A ! si tensiunea nu a scazut decat cu 0.2V !

 

Posted ImagePosted Image

 

Si uite-l si pe cel de 20A.

 

Posted ImagePosted Image

 

Uite voltmetrul si ampermetrul cu C520, cu bloc de alimentare separat, care vor echipa sursa.

Posted Image

Link spre comentariu

...

inca unul tot de 10A pe care nu l-am scos inca la vanzare, pentru ca nu m-am hotarat pe care il voi pune in sursa.

...

 

Posted ImagePosted Image

 

Salut "coane", unul dintre ele, care ramane dupa ce te decizi pe care sa-l folosesti, l-as vrea eu sa-l pun in sursa mea.

Cel de 3KW este imens si altul, gen cele din poze, nu mi-ai dat. :jytuiyu

Link spre comentariu

Dargi tovarasi si pretini, stimati colegi, in urma primirii a mai multor cereri in PM, pentru documentatia acestei surse, cu regret va informez ca nu stiu, nu pot sa pun aici o arhiva RAR, de aceea va rog pe toti cei interesati sa imi lasati o adresa de mail, la care sa va pot trimite documentatia.

 

Atentie !, cablajul proiectat de mine este in Sprint Layout !.

 

Cu stima, al vostru coleg, compatriot, tovaras, Eugen Chirila, alias RexOly.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări