Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aerodina lenticulara a lui Henri Coanda (titlu modificat)


Mondan

Postări Recomandate

Din INCREST au " derivat " institute serioase , cu specific militar . La INCREST au " lucrat " si membri ai familiei Ceausescu ... Asta nu inseamana ca nu era o chestie cam haotica ... " studia " de toate pentru toti , chipurile sa " sparga " Occidentul cu ce nasteam noi . Din pacate , lipsa informarii si autarhia atat de draga regimului au facut sa se toace bani grei pe tot felul de fantezii ... unele generatoare de legende si hiperbolizate de participanti . Cine era obiectiv cu propria activitate , inca de atunci ? ... Trebuia raportat ca toata creatia omenirii a fost cumulata si depasita in Romania . Cine nu - si mai aminteste ( sau nu crede ... ) poate studia Programul Partidului si actualizarile ... Scopul ? 90 - 95 % din toate domeniile la nivel de varf mondial , 5 - 10 % premiere planetare . Domenii ? ... chimie , optica , electronica , aeronautica , energetica , tehnica nucleara , metalurgie , constructii de masini etc . Nimic despre informatica , era burgheza si reactionara . De fapt Elena Ceausescu nu intelegea ca poate exista asa ceva , ca e o pacaleala lansata de Occident . De aceea s - a interzis denumirea de calculator in Romania ... Ce a iesit ... poate constata oricine e obiectiv si bine intentionat .

Editat de gauss
Link spre comentariu

ICE -avea "calculatoare" chiar in nume- nu interzisese nimeni cuvintul! Erau o gramada de inteprinderi care produceau echipamente si periferice. Calculatoarele de proces chiar erau exportate cu succes. Ca inca se producea putin si pe primul plan era dotatea inteprinderilor e alta poveste. Sigur asta fiind viitorul ar tehnica de calcul ar fi progresat si la noi.

Link spre comentariu

Nu vorbesc din inchipuiri . ICE a devenit institut de cercetari electronice ... ce se vindea pe piata era denumit " Automat programabil de autoinstruire " ( am unul si acum , inclusiv manualul cu denumirea olografa ) , si alte cele ... La pravalia unde eram in acea perioada era nevoie de tehnica de calcul " fara numar " ... S - a adus din RDG si Bulgaria . Miza si viitorul aport de valuta erau prea serioase . Lucrurile n - au stat asa de la inceput ... decat dupa ce tovarasa Elena Ceausescu a preluat conducerea vietii stiintifice din Romania ... Nu e obligatoriu sa fiu crezut . Nici macar nu solicit . O chestie identica s - a intamplat si in Rusia ( negarea informaticii ca reactionara , totul se " gandeste " de omul sovietic , nu de masini capitaliste ! ) ... handicapul n - a fost recuperat niciodata . 

Apropo , o stie cineva p ' aia cu BNC - urile aurite pentru Casa Poporului ? Care nu se puteau cupla mama - tata , stratul a fost depus peste mufele clasice produse de Conect , cu grosime substantiala . Fiindca s - a aflat ca e cel mai bun conduc(a)tor . Deci , cu cat mai mult , cu atat mai bun ... " Istoria " s - a declansat de la o vizita " de lucru " , cand s - au vizionat niste echipamente profesionale de supraveghere , proaspat aduse prin contrabanda ... conectica era aurita si sarea in ochi ! Inutil sa amintesc cine a dat ordinul . Pe care nimeni n - a indraznit sa - l incalce ... Repet , nu vorbesc din " auzite " . A urmat ordinul de inlocuire a cuprului cu aluminiul in industriile de profil ... datat 1988 . Cuprul era scump si de import , iar aluminiu aveam berechet ... macar in documentele de partid . Cred ca mai multi stiu de ultimul ( ordin ) ... Noroc ca istoria avea alte planuri !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Nu . Din pacate nu - mi spun nimic . Ati mai postat odata ... despre celebra institutie , mai sus . Am citit . Trebuiau sa - mi spuna ceva prin 1985 ... Din pacate n - au reusit . Mie mai putin , nu eram explicit informatician . Doar furnizam date experimentale si colaboram ... asteptand rezultatele ... La niste ani dupa aceea umpleau cladirile cu etaj la Centrul Teritorial de Calcul Electronic . Si cam atat ... Am explicat mai sus ... miza era prea mare . Disponibilitatea , fiabilitatea si performantele n - au fost suficiente . Oricum se bazau prioritar pe importuri . Deja in 1988 , la pravalia " mea "  se lucra cu dischete de 5 , 25 bulgaresti , pe floppy - uri RDG - iste . Unitatile de stocare cu banda erau Honeywell si General Electric . Incaperile erau cu sistem de acces dublat , si prezenta strict limitata . Deja consolele cu 8086 erau " obsolete " la bulgari , ni le dadeau noua ... Bulgarii au fost printre primii creatori de virusi informatici , dupa ' 90 multi au plecat in India ... pe multe rupii convertibile ! Iar RDG - istii , la fratii de peste ZID !

Editat de gauss
Link spre comentariu

L-am cunoscut pe Coanda in 1970 si pot spune ca nu mai era foarte coerent. Am cunoscut si oameni de la INCREST care nu se ocupau de aerodine SF, ci de aplicatii foarte terestre: ferme de porci, transportul minereului, arderea gunoaielor, etc.

Oooo........

vreti sa spuneti Coanda s-a dilit in ultima parte a vietii sale ?

Link spre comentariu

Nu . Din pacate nu - mi spun nimic . Ati mai postat odata ... despre celebra institutie , mai sus . Am citit . Trebuiau sa - mi spuna ceva prin 1985 ... Din pacate n - au reusit . Mie mai putin , nu eram explicit informatician . Doar furnizam date experimentale si colaboram ... asteptand rezultatele ... La niste ani dupa aceea umpleau cladirile cu etaj la Centrul Teritorial de Calcul Electronic . Si cam atat ... Am explicat mai sus ... miza era prea mare . Disponibilitatea , fiabilitatea si performantele n - au fost suficiente . Oricum se bazau prioritar pe importuri . Deja in 1988 , la pravalia " mea "  se lucra cu dischete de 5 , 25 bulgaresti , pe floppy - uri RDG - iste . Unitatile de stocare cu banda erau Honeywell si General Electric . Incaperile erau cu sistem de acces dublat , si prezenta strict limitata . Deja consolele cu 8086 erau " obsolete " la bulgari , ni le dadeau noua ... Bulgarii au fost printre primii creatori de virusi informatici , dupa ' 90 multi au plecat in India ... pe multe rupii convertibile ! Iar RDG - istii , la fratii de peste ZID !

 

 Deci numai chestii de virf. Pai cum asa daca informatica era interzisa de Elena Ceausescu?? Calculatoare Coral de ex. au fost realizate pentru Cernavoda, testate de oameni destepti di tari asemenea si s-au dovedit foarte bune. 

 

 Nu aveti nici o grija, am reusit sa ne recistigam trecutui...prin dezindustrializare!

 

 In fine, eu renunt la polemica mai ales ca topicul este despre altceva.

Link spre comentariu

Lucrurile sant un pic nuantate ... La Plenare se hotara ceva , pe linia de " speciale " era altceva . Era gestionata de o sectie speciala a CC , prin intermediul bratului inarmat ... Era foamea de valuta ... pentru plata datoriei . Si iesea destula . Pe la niste marinari am vazut reviste " erotice " tiparite in Romania , aduse din zona Asia - Pacific . Si costume englezesti , impecabil de elegante , din stofa de la o fabrica prahoveana . Din lana merinos .Taia la calitate Albionul ... ( acum se arde , sa scape ciobanii de ea ... ) . Asta , ca anecdotica ... dolari sa fi iesit !

 

P .S . - nici macar nu e o polemica . Din punctul meu de vedere . Doar amintiri ... Acum , pe locul fostei pravalii sant depozite Piritex si de hipermarketuri , un Yazaki unde se fac cablaje auto ( la 3 schimburi ... ) , o Coca - Cola care a schimbat de cateva ori proprietarii , o " berarie " si alte chestii de unde banul gros pleaca in exterior , minus retributia " slugilor " . Si ceva impozite ... Poluarea , consumul resurselor naturale ieftine ( apa , gaze , curent hidro ... ) si alte chestii complementare raman la noi ... 

Editat de gauss
Link spre comentariu

L-am cunoscut si eu pe Henry Coanda  , la festivitatea in care am devenit pionier , la Palatul Pionerilor , actual Palatul Prezidential Cotroceni :) ... a luat cuvantul , iar dupa 2 minute a renuntat sa mai vorbeasca din motive de sanatate .

Nu-mi amintesc prea mare lucru , dar am vizitat , peste cativa ani , casa memoriala HC din Bdul Ana Ipatescu si apoi Observatorul astronomic , adresele fiind oarecum apropiate .

De atunci sunt pasionat si de astronomie ... 

Oarecum aminirile sunt legate de epoca respectiva , asa este istoria .

Editat de Victor
Link spre comentariu

Stii ce ma gandeam...cu "utopia' asta...

 

Daca aerul este totusi pus in miscare de o turbina si cumva trece cu vitza doar peste fata superioara a aerodinei,

ai apoi reintra prin ceva ca sa fie recirculat.?

 

 

Bai, presiunea atmosferica e super mare. Tone pe metru patrat !

 

 

Daca noi am sti sa "jonglam" cu chestiile astea de aerodinamica,  presiunea atmosferia are "forta" destula sa o ridice super rapid.

 

--------------------------------------------------------------------------

Oricum varianta aia de aerodina care v-am pus-o eu de pe youtube, e cea mai economica din puct de vedere al cnsumului de carburant.

Nu inteleg de ce nu e folositala scara mai larga.

E simplu, Bernoulii ne invata ca preiunea la suprafata scade daca creste viteza fata de acea supratata.

 

Imaginati-va ca dai cu piarta in  zid. Forta de lovire e maxima daca dai cu piatra in zid frontal.

90 grade fata de suprafata.

 

In schimba daca dai aproape razant la un unghi mic fara de suprata impactul e mult mai mic (traiectorie aproape paralela cu suprafata).

 

La fel se intampa si cu presiunea atmosferica cand fluidul e in miscare. Piatra din exemplu e molecula care loveste suprafata.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Ca sa simtin legea asta lui Bernoulli pun poza asta:

Posted Image

Printeava trece apa.Unde teava se poate sparge  mai repede ? In zona unde are diametrul mai mare sau in zona cu diametru mai mic ?

 

 

Posted Image

 

 

Si cu aripa daca curentul de aer pe fata superioara circula mai repede e o forta care o ridica.

Numai ca in cazul avionul acesta diferenta de viteza este creat in principiu  prin franari  ale aerului. Si viteza aia e ca merge avionul.

 

Dar daca cream un asfel de curent de aer fara sa meraga "chestia zburatoare? Evident o va ridica!

Editat de Mondan
Link spre comentariu

Aerodina din postarea de pe YT nu-și ridică decât propria greutate....și se vede că nu-i chiar așa de ușor manevrabilă. Cei de la AVRO nu reușiseră să obțină viteze orizontale mai mari de 35 de mile/oră.....chiar și cu tehnologiile actuale nu știu cât de mult s-ar îmbunătăți performanțele conceptului.

Link spre comentariu

Aerodina din postarea de pe YT nu-și ridică decât propria greutate....

și se vede că nu-i chiar așa de ușor manevrabilă.

 

Exagerati......acel aeromodel poate sa ridice exact greutatea lui si daca ii pui o gretate in plus n-o mai ridica......

 

In post #2:

<<din cauza instabilității și dificultății controlului. Atunci nu erau computere de zbor mici și performantele ca acum. Azi posibilitățile tehnice sunt însă altele....>>

 

Probabil se controleaza din telecomada acest aeromodel miscand aripiarele alea laterale ce controleaza viteza de curgere a aerului pe suprata.

 

De exemplu:

daca ai controla un cuadrucopter din telecomanda avand posibilitatea sa modifici manual viteza celor patru motoare.

Posted Image

va fi  atat de instabil incat va fi aproape imposibil sa il manevrezi.

Dar cu tehnica moderna de pastrare a pozitiei sta "al naiba" de drept.

 

La fel si cu ala. Daca sabilitatea lui va fi cntrolata automat cred ca va merge bine.

Editat de Mondan
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări