Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ce mulinete aveti?


Postări Recomandate

Se poate si asa, dar in acest caz se numeste pescuit la fundul apei, se lanseaza de obicei in curentul apei, in suvoi, se practica cu plumbi culisanti de greutate mare 40-50-60gr pentru stabilitate in curent, de obicei se practica dupa ploi cand apele sunt umflate si namoloase, si de obicei se momeste cu rame in carlig, deoarece in acele perioade asta este mancarea predilecta a pestelui, pentru ca apele mari rup pamantul dim maluri si acesta cade in apa cu tot cu rame si alte vietati care constituie hrana de baza a pestilor in aceste perioade. In cazul acestui tip de pescuit de obicei se folosesc lansetele bolo de 5-6-7m si se sta cu degetul p fir pentru a simti cand pestele ia momeala. Mai nou eu practic acest tip de pescuit si cu lansete tip feeder care imi permit sa nu mai stau cu destu pe fir si cu ochii beliti pe varful lansetei, pur si simplu lansez in suvoi, intind bine linia, pun linia in ochetul mulinetei, pun lanseta pe cracana si clopotelul pe varful lansetei si stau linistit pana cand suna clopotelul. Fir intins!! :)

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator andrey24

Salut,este un tip mulineta la vreo 75 de lei (cele mai ieftine) cu frana dubla,a 2-a frana are un rol destul de bun si semnificativ (zic eu),nu functioneaza amndoua deodata doar cate una,de ex: ai pus batul pe crac ai deschis ambele frane..daca ti se duce pe frana cand agheti si mulinez un sfert de tura prima frana decupleaza si ramane doar a-2a pe care o ai reglata cu o sensibilitate mai mica

Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...

Salut,este un tip mulineta la vreo 75 de lei (cele mai ieftine) cu frana dubla,a 2-a frana are un rol destul de bun si semnificativ (zic eu),nu functioneaza amndoua deodata doar cate una,de ex: ai pus batul pe crac ai deschis ambele frane..daca ti se duce pe frana cand agheti si mulinez un sfert de tura prima frana decupleaza si ramane doar a-2a pe care o ai reglata cu o sensibilitate mai mica

 

Poti incerca "Lineaeffe free carp 60", are reviewuri bune pe amazon si o poti cumpara de la noi.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări