Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Salutare ... de curand am facut o comanda de piese, printre care de curiozitate am achizitionat si acest tip de led LTPL-M13710ZS40-T2 ( http://www.tme.eu/ro/details/ltpl-m13710zs40-t2/white-power-leds-cob/liteon/# ). Dupa cum se vede si in poze acesta nu are un sistem de prindere, cred ca se lipeste direct pe un radiator. M-am gandit sa-mi fac o lampa de lucru, led-ul sa-l lipesc cu poxipol pe o placuta de Al 4X4 cm, iar aceasta la randul ei pe un radiator mai mare cu suruburi+pasta termo. Ati folosit astfel de led-uri COB, ce parere aveti despre ele? Ca si dimensiuni este foarte mic dupa cum se vede si in poza, m-am gandit sa-l alimentez la un curent de 600mA.

post-211087-0-55876200-1427317300_thumb.jpg

post-211087-0-88929600-1427317307_thumb.jpg

Link spre comentariu

1.

- fie ii faci un colier, si atunci il atasezi mecanic, cu vaselina siloconica - clasic, ca la orice semiconductor de putere (eu asa recomand, e sigur si probat)

- fie cu adeziv, insa nici un caz poxipol. Deci adeziv termoconductor special, il gaseai la magazinul de la care ai luat ledul, sau pe forum la cei cu subansamble China. Daca nu, si ai curajul experimentului (eu nu l-am testat la puteri atat de mari), cu silicon simplu transparent (preferabil neutru, nu acetic) cu mare atentie sa-l presezi la maximum, incat stratul sa fie cat mai subtire

2.

- defapt fixarea recomandata este cu o montura dedicata care il preseaza pe radiator si face si contactele electrice

3.

- mic??!?? pai fata de un Cree XPL de 10W care are baza de 3,5x3,5mm este urias...

4.

- astept comentarii despre randament si cromatica lumina...

Link spre comentariu

Revin cu detalii, fixarea pe radiator am facut-o cu 2 asazise "cleme" stranse cu suruburi, iar intre led si radiator pasta termoconductoare. Nu am pus accent pe partea estetica fiind o lampa de lucru care nu se va vedea. Transferul de caldura se face in acest mod aproape instant, deci e buna metoda recomandata de @Dxxx. Ca si luminozitate, la 0.8A se poate compara cu un bec de 70W, sau cu un neon de 32W, estimez eu. Radiatorul din poze este sufucient, ajunge la 35-40 grade dupa o ora de functionare. Probabil ca se putea folosi si un radiator de dimensiuni mai mici dedicat, cu aripioare, cel folosit de mine este doar un profil de Al. Lumina nu este deranjanta, este alba asemenea unui neon, deci cred ca are CRI>80. Eu o sa-l folosesc ca lampa de lucru in atelier. Daca ar fi sa faci o lampalustra in casa cred ca e destul de incomod, in conditiile in care lumina provine dintr-un pct asa de mic, deranjant la ochi, ar merge varianta cu mai multe led-uri smd. Insa cred ca se poate folosi si intr-o aplica cu sticla mata. Alimentat la 9.1V , 0.750mA avem o putere de 6.825W si un flux sa zicem de minim 850lm, deci are undeva la 120lm/W, destul de bine la pretul lui. Mai ramane de vazut durata de viata.....

post-211087-0-33500600-1427576507_thumb.jpg

post-211087-0-24009800-1427576519_thumb.jpg

post-211087-0-16206800-1427576539_thumb.jpg

Editat de turcu_dan
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Am achizitionat si eu mai multe led-uri LITEON.

Cel mai slab 460 lm cel mai puternic 2700lm.

Am facut ceva teste cu surse de cc si sunt multumit de aceste led-uri.

Revin cu poze mai pe seara.

Eu le-am lipit in 2 variante si ambele transmit bine caldura catre radiator. Am combinat un adeziv bicomponent(am uitat cum se numeste; l-am gasit ca recomandat pentru asemenea aplicatie pe forum-uri) cu pasta termoconductoare pe baza de argint pentru procesoare in proportie de 50-50%. Asta pe led-urile de mica putere 9.2V 400mA.

Apoi am primit adeziv termoconductor si la led-urile de putere mare am procedat altfel: la mijlocul pastilei am pus o picatura de pasta termoconductoare de foarte buna calitate gen MX-4 iar de jur-imprejur adeziv termoconductor. E crucial sa fie foarte bine presat pentru ca stratul de pasta sa fie minim.

Am construite mai multe corpuri de iluminat pentru exterior/interior cu aceste led-uri si sunt multumit. Au CRI>80 si am ales cu temperatura de culoare 3000K pentru ca imi place alb "cald" Pentru exterior am unul singur de 2700Lm alb rece ;5000K.

Link spre comentariu

"ambele transmit bine caldura catre radiator."

 

Aici am unele nelamuriri si comentarii.

Nu poti sa faci afirmatia asta in lipsa unei metode de apreciere macar, daca nu de masurare a temperaturii pe jonctiune.

COBurile in general, incluzand si LiteOn au o insula termica pentru masuratoarea temperaturii in zona corpului, greu de spus daca este mai mult Tj (asa se doreste) sau mai mult Tcase, dar este buna oricare ar fi din acestea doua - pentru ca ambele sunt inaintea rezistentei case-sink.

 

Deci: daca masurai temperatura pe insula respectiva + cunoscand RTjct-case (spre exemplu = 2,5K/W la cele de 10Wsau 1,2K/W la cele de 22W etc) + masurand temperatura radiatorului -> -> abia atunci puteai determina rezistenta termica a monturii (case to sink) si puteai sa faci afirmatii obiectivate cumva.

 

Sau macar o comparatie cu doua leduri identice, alimentate identic si montate (montate bine, aici nu discut greseli sistematice) exemplarul A clasic cu suruburi si pasta siliconica vs B = cu adeziv -> -> si comparatie la temperatura radiatoarelor. (evident ca montura mai buna ar fi cea cu radiatorul mai cald).

 

Daca faci masuratorile, le asteptam.

 

Din pacate constat ca multi de pe aici nu prea inteleg cum este cu racirea, ar fi bine sa citeasca threadului lui UDAR.

Cea mai nociva este aprecierea pe un montaj facut vadit prost, cu manutza... "aha, radiatorul de abia e caldutz..." care ascunde faptul ca pe jonctiune sunt sute de grade, dar caldura respectiva nu poate fi bine evacuata spre radiator, asa ca radiatorul este rece...

Despre Turcu Dan nu am indoieli ca a facut corespunzator contactul termic, ceea ce se poate deduce chiar si din poze, si il apreciez, ca lucreaza sustinut!

Editat de Dxxx
Link spre comentariu

Sunt dator cu un raspuns.

Am folosit o camera cu detectie termica cu care am masurat temperaturile pe radiator, cip, carcasa corpului de iluminat.

Din pacate acum nu am pozele respective...au ramas pe camera.

Temp cipului era 65-75grade(un maxim de 80) iar a radiatorului 50-60 in jurul led-ului. Asta atunci cand am folosit adeziv combinat cu pasta termoconductoare.

Cand am folosit adeziv termoconductor impreuna cu mx-4 nu am mai verificat.Nu cred ca mai era cazul. Mx-4 e printre cele mai bune de pe piata. Am folosit si la laptop-ul meu atat la cpu cat si la gpu.

Ceea ce spui tu e perfect adevarat...dar sunt totusi un amator. Ma intereseaza doar sa "tin" led-urile intr-un domeniu de temperatura nepericulos, cat mai reci daca se poate pentru o viata cat mai lunga. 

Ceva poze.

Nu am pozat led-ul cel mare de 2700lm. Functioneaza in curte intr-un corp de iluminat tip glob si nu am avut timp sa-l demontez pentru poze.

post-176956-0-92474200-1429030193_thumb.jpg

post-176956-0-46014100-1429030236_thumb.jpg

 

Din pacate nu pot posta mai multe poze...nu inteleg ce e cu limitarea de 500Kb...parca am lucra cu diskete.

Editat de ovi0808
Link spre comentariu

Limitarea la atașamente se face din cauza costurilor mari necesare pentru extinderea spațiului de stocare a hostingului. Mai bine pui pozele pe un site de găzduire foto (PhotoBucket, PostImage, etc) și copiezi doar adresele imaginilor aici (IMG). Astfel poți pune câte poze vrei, fără limită.

Link spre comentariu

O lampa exterioara cu 2 led-uri de 1610lm fiecare

SCC o montez in tabloul electric pentru ca am alimentare directa la aceasta lampa.

post-176956-0-88301300-1429030729_thumb.jpg

O aplica cu 3 led-uri 2 de 460lm si unul de 800si ceva. Fara sursa de curent constant. Mi-am asumat riscul.

post-176956-0-36827600-1429030868_thumb.jpg

 

Tipul de adeziv si pasta utilizata si un al treilea montaj pentru un corp suspendat in bucatarie. Aduna cu 4 led-uri 1600lm si ceva. Serie la o scc 420mA.

Limitarea la atașamente se face din cauza costurilor mari necesare pentru extinderea spațiului de stocare a hostingului. Mai bine pui pozele pe un sit de găzduire foto (PhotoBucket, PostImage, etc) și copiezi doar adresele imaginilor aici (IMG). Astfel poți pune câte poze vrei, fără limită.

S-a inteles.Multumesc.

mai multe poze 

http://s1060.photobucket.com/user/ovi0808ovi0808/library/?sort=3&page=1

post-176956-0-36287600-1429030957_thumb.jpg

Editat de ovi0808
Link spre comentariu

  Si eu pot spune ca sunt multumit de luminozitatea acestor leduri, insa nu stim cat vor rezista, mai ales ca sunt si ieftine. La mine e folosit ca lampa de lucru, asa ca probabil va tine mult si bine. Sunt curios cum se vor comporta cele din aplica ta, daca aceasta functioneaza cateva ore/zi, fiind inchise in acea carcasa. Saptamana trecuta mi-a "decedat" un spot chinezesc,cumparat din curiozitate, stiti modelul - acela cu 3ledx1W, cred ca a functionat in total cca 20 .  Dupa o functionare de 30 min, nu puteai tine mana pe radiatorul lui , pur si simplu ardea. Ieri am dat o tura prin Dedeman si am vazut ca au o gama variata de becoleduri, cateva sunt expuse in functiune, de curios am pus mana pe unul, la fel..... arde..... insa se pare ca au garantie 2 ani. Sunt curios ce surse de alimentare ai? In poza se vede un alimentator de laptop.

Editat de turcu_dan
Link spre comentariu

In aplica de interior am o sursa de laptop 19v 3.5A. Acolo ledurile nu se incalzesc foarte tare. 40-50 grade radiator dupa cateva ore de functionare.

 

In aplica de exterior cele de 1600lm se incalzesc foarte tare. Acolo am facut un artificiu. Radiatorul pe care sunt ledurile este fixat de carcasa aplicei care este la randul ei de aluminiu. Am curatat vopseaua si am facut contact termic intre ele cu pasta. Asa reusesc sa disip caldura catre exterior. Pe toate celelalte in afara aplicei de interior am surse de curent constant cumparate de pe un site de comert online. De 0,54A la 36-40V respectiv 0,42A la 36-40V. Se vede in poza cu pasta termoconductoare si in cea cu aplica neagra de exterior.

Link spre comentariu

Apreciez realizarile de mai sus, insa ar fi bine ca sa avem exprimari  clare ca sa inteleaga toata lumea despre ce se vorbeste.

 

La Dan este usor de inteles ca discutam de un led 10Z (10W) si 9V cu alimentare pe la 0,75A. Montura este clar corecta 

 

La Ovi insa trebuie sa deducem noi ce leduri sunt ... ca ele au un nume nu xxx lumeni...

O camera IR poate da numai informatii grosolane...

In plus radiatorul cu 4 COBuri imi pare subdimensionat, asta insa in lipsa unor date clare de tip led si curent de alimentare.

 

Deci pentru beneficiul tuturor hai sa ajungem la detalii clare.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Ce faceti voi se numeste"" hai sa pierdem timpul""

Folosesc asa ceva de trei ani" led 10w"

Total 20 ledur(matrice) in toata casa

China 100% .........si ce daca ,au cateva mii de ore de functionare

Acesta este un "corp"de iluminat(folosit in atelier) de peste 5000 lumeni,cu o "super sursa"formata din trafo simplu retea punte redresoare si condensator de filtraj ,a era sa uit si o rezistenta de limitare

Led 10 W

Posted Image

Editat de florinellll
Link spre comentariu

Total deplasat sa compari Lite-on cu chinezisme ordinare.

Din cate stiu - deci probabil, nu sigur - sunt facute cu cipuri (chip = international, romana scrie invers - as fi scris cu "h" ca era mai normal dar nu se intelegea) de la Cree.

 

Sunt curios ce DS au chinezismele alea, sau cum or fi fost montate si de unde scot 5000LM din 6 smduri? ca la Cree (ultima generatie nu de 3 ani cum zici tu) ai maxim pe la 1000lm/SMD insa la putere teoretica maxima, la indice de incarcare normal maximum ce stiu disponibil comercial este 460lm/smd - deci?

 

Eu zic ca oricum cine isi permite sa zica asa din senin Ce faceti voi se numeste"" hai sa pierdem timpul"" deja trebuie privit circumspect.

 

Ce legatura are linkul cu continut comercial???

 

Bullshit!

 

Asa ca daca tu iti permiti sa-mi spui mie si celorlalti ca ne pierdem timpul  - eu iti zic, la toate bazaconiile si inconsecventele tale: daca taceai destept ramaneai!

 

Si ON-TOPIC:

- studiez de ceva timp COBuri le la LiteOn de 38V / 14W, sunt placut impresionat.

Deocamdata am incercat diverse variante de alimentare, ca un GCC cu iesire intre 34 si 40V nu e chiar uzual.

Am urmatoarele variante in studiu:

- SMPS 220~ cu iesire curent constant - ar trebui sa aiba cel mai bun randament.

- driver in comutatie boost (ridicator) cu intrare 12-30V.

- driver activ serial pe langa o sursa SMPS de 48V.

 

Voi reveni cand am concluzii.

Editat de Dxxx
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări