Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Digital tube tester


bmsorin

Postări Recomandate

Ei, daca nu se poate PLCC, facem si cu DIP! Eu m-am uitat dupa unele componente si nu sunt foarte scumpe (AO cu offset mic). Unele sunt SMT, dar nu cu pini foarte apropiati. Eu am sa fac cablajul pentru componentele pe care le gasesc!

Cablajul va fi dublu placat cu treceri metalizate si cu solder mask. Intrebarea e daca mai facem si inscriptionare, care adauga la pret destul de mult! Daca lumea zice ca DA, voi face si inscriptionare. Eu n-am facut inscriptionare la nici un cablaj; am plantat componentele dupa desen scos direct din Orcad!

 

gg101, gandesti prea complicat! Nu-i nici un impediment; daca ai calculatorul legat la internet, cred ca-si poate cauta driverul si automat (e ceva si in cip, ca la prima conectare actioneaza ca la orice device USB). La serial sunt utilizate numai Rx si Tx!

La acest proiect, am a pun si serialul clasic pe placa cu uTracer-ul, impreuna cu un conector de nivel TTL. Pe placa cu socluri, am sa pun si convertorul de USB, astfel incat sa poate fi conectat prin intermediul unui miniUSB la computer.

 

Eu zic sa se anunte toti care-l vor. Cand o sa cumpar componente, o sa cumpar mai multe.

Patefon, ar trebui sa comanzi mai multe procesoare! Asa ca cel putin pentru mine, te rog comanda-mi unul si spune-mi cum sa-ti platesc!

 

Ca o paranteza, trebuia sa ne dea prin cap acest proiect asta iarna, ca acum mai avem si alte lucruri de facut!

 

Valderama, proiectantul acestui uTracer spune ca Ua merge pana la 450V cu curent destul de mare. Tuburi gen EL34 vor putea fi verificate si masurate. Mi-ar fi placut si mie, sa mearga pana la 1000V pentru GU50 sau altele asemenea!

Editat de sebi_c
Link spre comentariu

Lista  cu cei care doresc uTracer-ul pana acum:

1. sebi_c

2. Patefon

3. feri.visky

4. valderama

5. bmsorin

6. dvb (Dorin)

 

@Patefon

+1 microprocesor pentru mine, idem sa-mi zici cum i-ti trimit banii.

@ sebi_c

 fara silk screen (ne descurcam dupa desen)

Editat de bmsorin
Link spre comentariu

Eu intentionez sa intru in posesia unui kit complet prin intermediul lui @Patefon , iar restul operatiunilor sa fie rezolvate de dnul Sebi Carjan ... dupa 18.04 2015 voi face plata catre userul @Patefon pentru un kit complet .

Va fi modelul scoala pentru restul userilor , cu voia Dvoastra !

Link spre comentariu

Am achizitionat acest kit cu toate upgrade-urile , inclusiv cel pt comanda Ua > 400 V . Dar nu prea am avut timp de  el .Pt mine lunile de la inceputul anului sunt "criminale".In fine,...

 

 

Nu-i nici un impediment; daca ai calculatorul legat la internet, cred ca-si poate cauta driverul si automat (e ceva si in cip, ca la prima conectare actioneaza ca la orice device USB). La serial sunt utilizate numai Rx si Tx!

Asa este Domn'Sebi ! Dar nu este vorba numai de driver .

Intr-adevar , Rx si Tx (si Gnd) sunt folosite pt transfer de date . In acest sens trebuie folosit un protocol de comunicare intre PC si uC . PC -ul seteaza o "comanda" pt Ua sau G1 (sau altele, are inclusiv autodiag,debug si check functional block status), uC receptioneaza aceasta comanda o executa prin elementele periferice lui si returneaza niste valori pe care PC-ul le prelucreaza si le afiseaza pe ecran prin acel software. Dar daca folositi uC-ul si software-ul deja scris de autorul proiectului , aceasta problema , a protocolului , nu exista . Am adus in discutie acest lucru pt ca initial am crezut ca se doreste programarea uC de la 0. Dar observ ca m-am inselat .

Daca nu as fi avut deja achizionat acest kit , m-as fi inscris si eu .

Editat de gg101
Link spre comentariu

gg, eu nu intru in detalii! Orice aplicatie cu microcontroller merge fara probleme! Nu-s la prima incercare! FT232 face aceasta conversie fara probleme, nu este o aplicatie nestandard! Altfel, poti si tu sa folosesti un PCB cu socluri si USB la ce ai acolo, daca e vorba de aceeasi aplicatie!

 

PS Si daca era sa facem firmware, chiar nu era o problema! Dar asta presupune timp mult si experimentare. Nu mai spun ca proiectul inglobeaza multa cunoastre in domeniu (know how).

Chestia e ca trebuie sa ne mobilizam rapid ca timpul meu este limitat ca in curand incep albinele si gradina sa miste din greu!

Editat de sebi_c
Link spre comentariu

Pe noi ne intereseaza un tracer!

 

De ce nu-l cumparati de la francez ? 65 euro este un pret foarte bun pentru ce stie sa faca, si observ ca are vreo 80 vandute.

Mai ieftin de atat nu cred ca se poate, si chiar si asa, numai softul gandit de frantuz valoarea atat.

Succes la proiect.

Link spre comentariu

De ce nu-l cumparati de la francez ? 65 euro este un pret foarte bun pentru ce stie sa faca, si observ ca are vreo 80 vandute.

Mai ieftin de atat nu cred ca se poate, si chiar si asa, numai softul gandit de frantuz valoarea atat.

Succes la proiect.

Pentru ca cel de la francez, este destul de limitat, daca vrei sa afli detalii, studiaza mai bine ce poate face uTracer.

Link spre comentariu

Nici µTracer nu e vreo ''afacere''...daca studiatzi schema electrica de principiu o sa vedetzi ca e asemanator cu cel al francezului. De fapt si pretzul e ..un indiciu,costa complet in jur de 200€. Unul ok e RoeTest care complet ansamblat se ridica la 2.500€ sau kit la 1.000€. Interesant mai era si ...''Sofia''...dar din pacate nu se mai poate achizitziona. Dintre cele ''analoage'' regele e AVO MK4 dar si asta e destul de greu de gasit.Am avut ocazia sa gasesc unul defect dar l_am ratat...acum deja imi pare rau,probabil ocazia asta nu o sa mai apara curand....

Link spre comentariu

Nici µTracer nu e vreo ''afacere''...daca studiatzi schema electrica de principiu o sa vedetzi ca e asemanator cu cel al francezului. De fapt si pretzul e ..un indiciu,costa complet in jur de 200€. Unul ok e RoeTest care complet ansamblat se ridica la 2.500€ sau kit la 1.000€. Interesant mai era si ...''Sofia''...dar din pacate nu se mai poate achizitziona. Dintre cele ''analoage'' regele e AVO MK4 dar si asta e destul de greu de gasit.Am avut ocazia sa gasesc unul defect dar l_am ratat...acum deja imi pare rau,probabil ocazia asta nu o sa mai apara curand....

Eu nu te inteleg! Daca nu-i nici o afacere, ce argumente aduci? Daca niste scheme "seamana", asta nu inseamna ca sunt la fel, mai ales cand nu ai habar si de software/firmware.

Bineinteles ca autorul putea sa ceara si 1000E, dar probabil, a vrut ca scula lui sa devina utila la cat mai multi oameni, nu numai la snobi. Dumneata poti sa-ti cumperi si cu 100.000E daca vrei, dar lasa-ne sa ne vedem de treaba! Spun asta pentru ca observatiile 'matale nu ne lumineaza cu nimic. Altfel, de chibitzi nu avem nevoie.

 

Revenind la uTracer-ul asta ieftin, vreau sa fac cateva observatii. Realizatorii acestei scule au inglobat in firmware 4 surse in comutatie, ceea ce mi se pare foarte tare. Chiar sunt curios! Doua surse de tensiune mare (anodica si ecran), o sursa negativa pentru grila de comanda si tensiunea negativa d ealimentare a amplificatoarelor operationale. Toate aceste trei surse au bucla de reglaj inchisa prin ADC-url din ucontroller. Mai este o sursa pentru filament, fara feedback, dar care este reglata proportional cu tensiunea de alimentare care este masurata continuu.

In acelasi timp cu controlul acestor surse, face si toate masuratorile, tensiune si curent anodic, tensiune si curent grila ecran, tensiune grila.

Ma gandesc ca puterea uTracer-ului sta in RISK controllerul folosit de la Microchip si a firmware-lui realizat cu mare dibacie.

Link spre comentariu

@sebi_c,sa nu fiu intzeles gresit,dar studiez treaba asta cu tracerul de catziva ani si cred ca m_am documentat nitzel in privintza asta. In final e treaba dvs ce cumparatzi si de unde. N_as vrea sa ma injuratzi dupa ...prefer inainte si cu mandrie patriotica. Eu am vazut practic,real  cum lucreaza mai multe testere de tuburi inclusiv Roetest pe care pana in vara o sa_l am in atelier. In legatura cu ''habarul'' pe care il am in software sau hardware prefer sa nu comentez sau sa atasez vreun certificat de absolvire egal ca e de la µsoft sau de la altzii,e doar o chestie de profesie. In legatura cu olandezii pot sa spun ca la cate drumuri si relatzii am pe acolo ii cunosc mai bine ca pe romani,nu de alta dar am doar 100km pana la granitza cu Niederland,pana in Romania vreo...2000km.

Imi pare rau ca am intervenit in topic,am vrut doar sa ''ridic'' ceatza din ochii colegilor de forum...deh...nu tot ce zboara se mananca.

N_am sa mai scriu pe aici,va las sa va delectatzi cu µtracerul asta (nu intamplator sufixul micro µ apare in denumirea comerciala).

Sorry inca o data pt interventziile mele.

Link spre comentariu

@der_doktor

 

Am o întrebare de ce scrii româneşte cu tz ? în loc de ţ ,scrie/prezintă domne în continuare ne aflăm pe un forum(nu impune regulamentul opinii la unison ,acord deplin, comuniune de idei ).

Ai o semnătură interesantă Cine măsoară , masoară rahat/căcat ! ("Wer mißt,mißt Mist !") aşa se poate întâmpla în numeroase situaţii(să descoperim/aflăm când măsurăm ce căcat am făcut/realizat/reglat).

 

Vezi pentru mine nu contează că vreu să mă "pricopsesc/fericesc" cu un µTracer ( bun , rău ,performant ,mai puţin performant ,limitat ,mai puţin limitat ,de căcat mai mult sau mai puţin).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări