Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Digital tube tester


bmsorin

Postări Recomandate

Pentru a evita "matzele" as putea face un cablaj cu cele 3-4 socluri, in plus si cu prize stil banana. Astfel, "matzele vor fi la minimum. In plus putem pune si convertorul serial-USB tot pe placa sa putem conecta direct scula la computer.

 

PS: Esential este ca Patefon sa "trateze" problema microcontrollerului gata progamat!

Ma bag si eu la acest proiect comun.

De bagat e usor sa te bagi! Mai greu e sa te scoti!

Editat de sebi_c
Link spre comentariu

Daca vreti sa faceti conexiune direct prin USB o sa intampinati ceva dificultati cu scrierea driver-ului pt sistemul de operare pe care vreti sa ruleze software-ul .

Parerea mea este ca ar fi mai simplu sa folositi RS232 cu un convertor port serial-USB .

Editat de gg101
Link spre comentariu

Daca vreti sa faceti conexiune direct prin USB o sa intampinati ceva dificultati cu scrierea driver-ului pt sistemul de operare pe care vreti sa ruleze software-ul .

Parerea mea este ca ar fi mai simplu sa folositi RS232 cu un convertor port serial-USB .

Merge f. bine FT232R! L-am bagat si in cheia de manipulare, ca sa nu spun ca mi-am facut si CAT pentru TS2000 cu toate semnalele (RTS si CTS) ca nu merge altfel. Este un circuit excelent. Am gresit interpretarea semnalelor si l-am manarit si in EEPROM.

Dl. Seby, eu zic ca o sa "ne scoatem" toti, se poate sa scoatem un uTracer si la jumatate de pret, singura problema pe care o vad, cum ati remarcat si dvs., este programarea pic-ului.

Chiar daca nu e la jumatate de pret, placerea e de partea noastra!

 

Ramane ca Patefon sa ne faca rost de procesoare. Sa faca o lista cu cine vrea, sa-i dam banii si apoi o sa facem rost de celelalte piese. Eu o sa studiez problema si o sa fac cablaje ca pentru o scula industriala cu sarme cat mai putine! Cat or costa nu pot sa va spun, dar nu vor fi o avere. Subliniez, ca mi-ar place o capsula PLCC, voi pune un soclu in care se introduce destul de usor. Capsula aia de 40pini DIL ma face sa ma gandesc la anii '80.

post-177784-0-48158400-1425406602_thumb.jpg

Editat de sebi_c
Link spre comentariu

Merge f. bine FT232R! 

Aha...buna treaba. In acest caz puteti folosi un driver generic de Serial2USB . Inseamna ca mai ramane de "deconspirat"  doar protocolul  de comunicare (trebuie un pic de efort  "reverse engineering") dintre software si aplicatia uTracer. 

Editat de gg101
Link spre comentariu

Aha...buna treaba. In acest caz puteti folosi un driver generic de Serial2USB . Inseamna ca mai ramane de "deconspirat"  doar protocolul  de comunicare (trebuie un pic de efort  "reverse engineering") dintre software si aplicatia uTracer. 

Mai iIntai instalezi un driver de la FTDI si apoi te trezesti cu un COM in lista! Precis cand instalezi software de la uTracer, ai acolo o setare de serial. Te duci in Hardware manager si vezi ce COM ai la FTDI.

Editat de sebi_c
Link spre comentariu

Hai sa va intreb ceva, am verificat la acest u tracer exemplul dat cu EL 84 si am gasit ca daca se face un mic efort, testerul analogic proiectat de Steve Bench ce permite reglajul Ua, Ik, Ug2, Ig2 si determina S si u pentru aceste cazuri, rezultatele sint foarte apropiate intre ele , exista o justificare pentru a investi bani doar pentru o anumita comoditate ? Daca da, va doresc sa aveti auditii digitale date de surse analogice dar ar trebui sa stiiti ca cea ce este simplu poate fi si elegant... in anumite situatii

Link spre comentariu

OK. I-am comandat omului o bucata. Sa vedem ce vine. Maine il intreb si de capsula PLCC.

 

@popa marius - inteleg punctul tau de vedere si intr-un fel iti dau dreptate. Dar daca tot faci un lucru de ce sa nu-l faci ca sa eviti pe viitor multa munca. De exemplu pentru un model de pentoda bun (care atunci cand e cuplata G2 la anod raspunde ca trioda si "amprenteaza" corect influenta tensiunii G2 asupra caracteristicii curentului de anod) ai nevoie de minim 4 caracteristici (3 de pentoda + 1 de trioda). Daca consideri 10 tensiuni de grila pentru masurare si o rezolutie de 20 puncte per curba ai 40 curbe de curent anodic si 30 curbe de curenti de grila. 70 de curbe x 20 de puncte =>1400 de puncte de introdus de manuta. E cam mult si e minimul necesar.

Link spre comentariu

µTracer_ul olandezului e interesant,cunosc proiectul de ceva vreme dar nu am apucat insa sa_l finalizez. Cel de pe ebay,realizat de francez,este interesant ca pret,dar nu stiu exact cat de precis masoara parametrii tuburilor.Ambele insa au ceva probleme cu sursele de tensiune anodica,si spun asta facand o comparatzie intre testerul lui Helmut Weigl(materialele fara manopera se ridica la 1.000€) si cel al lui Steve Bench eventual varianta AVO (Sussex).Sper ca in viitorul apropiat sa realizez fizic proiectele enumerate si eventual sa fac un benchmark legat de acuratetzea masuratorilor. Din cate stiu se pare ca PIC_urile sunt protejate la citire,mai putzin cel al olandezului.

Sunt total de acord cu @Popa Marius in ceea ce priveste varianta Bench pe care o gasesc foarte eleganta si robusta.

Link spre comentariu

Din câte remarc aceste µTracere nu ating pentru Ua 600V-700V ca atare pentru tetrode/pentode finale ştrapate ca triode(g2 la anod) nu văd utilitatea ,desigur pentru tuburi cu disipaţie mică în plaja Ua dată testerul poate fi util (chiar dacă dispunem de pdf ,caracteristici personalizate).

 

Mă înscriu şi eu la un tester(cablaj +componentele aferente) să pot documenta mai bine tuburile cu disipaţie mică anodică din colecţie(tuburi premergatoare etajului final audio).

 

Sincer vorbind un osciloscop digital 250-300 USD (fft , sampling in real time 500M/s suficient în audio frecvenţă) pare o investiţie ceva mai costisitoare dar cu siguranţă mai eficientă.Osciloscopul digital fiind mai ieftin decât un amplificator-audio cu tuburi cred că merită investiţia (pentru determinari nesimulate pe viu).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Mai iIntai instalezi un driver de la FTDI si apoi te trezesti cu un COM in lista! Precis cand instalezi software de la uTracer, ai acolo o setare de serial. Te duci in Hardware manager si vezi ce COM ai la FTDI.

Ok. Initial am crezut ca se doreste scrierea software-ului pt uC (from scratch ), ceea ce , ar presupune un efort substantial si bineinteles cunosterea protocolului de comunicare dintre PC si uC.

Editat de gg101
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări